Zrobiłem remont mieszkania i wypowiedziano mi umowę najmu. Czy mogę odzyskać pieniądze?

Wyremontowanie cudzego mieszkania jest ryzykowne, szczególnie jeżeli nie posiadasz na to zgody właściciela. Niestety mimo nakładów, jakie poczyniłeś na polepszenie lokum wynajmującego mieszkanie nie zawsze będziesz mógł otrzymać zwrot kosztów. Uważaj, to ryzykowna inwestycja!

.

Zgoda właściciela mieszkania – kwestia kluczowa!

Jeżeli wynajmujesz swoje mieszkanie przez dłuższy czas, zaczynasz korzystać z niego jak ze swojego własnego. Decydując się na generalny remont mieszkania dużo ryzykujesz. Możesz jednak zabezpieczyć swoje prawo do zwrotu należności na wypadek wypowiedzenia umowy najmu mieszkania. Pierwszą i podstawową zasadą jest uzgodnienie każdej większej zamiany w mieszkaniu z jego właścicielem – niezależnie czy chodzi o pomalowanie ścian w mieszkaniu czy wymianę glazury w łazience. Zgodę na przeprowadzenie takiej zmiany wydaną przez wynajmującego najlepiej potwierdź w formie pisemnej – najlepiej w formie aneksu do umowy, w którym określisz koszt podejmowanego działania oraz ustalenie, kto ten koszt poniesie. Jednak już nawet zwykła korespondencja mailowa, która zawierać będzie w wyraźny sposób określenie powyższych danych może stanowić niezwykle cenny dowód w twojej sprawie, który pomoże ci odzyskać pieniądze po wypowiedzeniu najmu lokalu.

.

Drobne naprawy w mieszkaniu – obowiązek lokatora

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów z 2001 roku oraz Kodeksu cywilnego do obowiązków najemny należy między innymi dbanie o urządzenia znajdujące się w pomieszczeniu, a także naprawa i konserwacja:

 • podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych;
 • okien i drzwi;
 • wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą;
 • trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą;
 • osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej;
 • pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów;
 • etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana;
 • przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności;
 • a także: malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów oraz malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.

Jednak wszystkie te czynności powinny prowadzić jedynie do pozostawienia mieszkania w stanie niepogorszonym względem tego, który zastaniesz.

.

Powinność wynajmującego

Do obowiązków właściciela mieszkania należy przede wszystkim jednak:

 • naprawa i wymiana wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody – bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej – z wyjątkiem osprzętu,
 • wymiana pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków.

Kodeks cywilny ujmuje także, że w razie usterek powstałych w mieszkaniu nie z winy najemcy, które nie pozwalają na normalne funkcjonowanie w mieszkaniu, możesz wezwać wynajmującego do koniecznej naprawy wyznaczając mu termin do tego. Przy braku zachowania terminu, możesz dokonać naprawy na jego koszt.

.

Wypowiedzenie najmu i rozliczenia

Jeżeli wynajmujący wypowiedział ci umowę, możesz żądać rozliczenia za usprawnienia jakich dokonałeś w mieszkaniu. Np. jeżeli wymieniłeś meble w kuchni, możesz śmiało domagać się zwrotu kwoty, która odpowiadać będzie różnicy między stanem z dnia przyjmowania mieszkania, a stanem z dnia jego opuszczenia. Tak więc powinieneś otrzymać sumę, którą obliczysz odejmując od kosztu nowych mebli kwotę odpowiadającą wartości mebli, które zastałeś. Jednak, jeżeli dokonałeś remontu bez zgody właściciela mieszkania, wynajmujący może żądać, przywrócenia stanu z dnia wynajmu mieszkania, czyli bez ulepszeń. Wtedy na własny koszt będziesz musiał usunąć skutki remontu, jakiego dokonałeś w mieszkaniu.

Zanim wydasz pieniądze na remont cudzego mieszkania upewnij się, że:

  • właściciel mieszkania wie o zmianach, jakich chcesz dokonać;
  • ulepszenia, jakie chcesz wprowadzić w mieszkaniu nie należą do obowiązków lokatora.

Zrobiłem remont mieszkania i wypowiedziano mi umowę najmu. Czy mogę odzyskać pieniądze?
5 z 1 głosów.

2 Komentarze w Artykule "Zrobiłem remont mieszkania i wypowiedziano mi umowę najmu. Czy mogę odzyskać pieniądze?"

 1. Zagadnienie przedstawione na najwyższym poziomie.

  • GotowkaNatychmiast | 19 stycznia 2017 at 10:49 | Odpowiedz

   Bardzo się cieszymy i dziękujemy za słowa uznania. Są one dla nas bardzo ważne.
   Nasze treści konsultujemy zawsze z prawnikiem tak, by dostarczać Państwu najwyższej jakości, rzetelne informacje.
   Pozdrawiamy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*