Z jak zabezpieczenie pożyczki. Co to jest i czy można tego uniknąć?

Z jak zabezpieczenie pożyczki

Banki i inne instytucje pozabankowe chronią się przed możliwymi stratami spowodowanymi niewypłacalnością swoich klientów. Stąd na przykład dokładne sprawdzanie zdolności kredytowej i źródeł dochodu potencjalnego dłużnika. Jednym ze sposobów obrony banku przed stratami jest również zabezpieczenie pożyczki.

Czym właściwie jest zabezpieczenie pożyczki? 

Warto rozpocząć od dokładnego wyjaśnienia – czym właściwie jest zabezpieczenie kredytu lub pożyczki i dlaczego niektóre banki stawiają je jako priorytet przy udzielaniu kredytów.

Czym jest zabezpieczenie pożyczki?
Zabezpieczenie kredytu to zapewnienie zwrotu należności pożyczonej przez wierzyciela.

Bank jako wierzyciel będzie wymagał od Ciebie potwierdzenia, iż jesteś w stanie spłacić zaciągnięty kredyt w terminie określonym w umowie. Tak ustanowione zabezpieczenie zapewni bank, iż w przypadku, gdy Ty – jako dłużnik nie będziesz w stanie spłacić należności, bank nie poniesie strat. Zabezpieczenie pożyczki lub kredytu zmniejsza indywidualne ryzyko kredytowe, czyli ryzyko, jakie podejmuje bank czy instytucja pozabankowa w przypadku braku spłaty zobowiązania.

Rodzaje zabezpieczeń kredytu

Banki i instytucje pozabankowe przy ustalaniu formy ochrony swoich środków, zestawiają ze sobą różne kwestie, które mogą się okazać kluczowe przy określaniu zabezpieczenia. Pod uwagę biorą między innymi :

 • wysokość kredytu i czas spłaty,

 • sytuację ekonomiczno-finansową dłużnika,

 • charakterystykę poszczególnych zabezpieczeń kredytu, które wynikają z przepisów prawa, jakie go dotyczą.

Istnieje wiele podziałów zabezpieczeń bankowych, w zależności od kwoty, jaką pożyczamy lub tego, na co chcemy ją przeznaczyć. Art. 93 prawa bankowego dzieli zabezpieczenia, biorąc pod uwagę sposób i miejsce ich prawnej regulacji:

 • zabezpieczenia przewidziane prawem cywilnym,

 • zabezpieczenia przewidziane prawem wekslowym,

 • zabezpieczenia przyjęte zwyczajowo lub na podstawie umowy stron.

Formy prawne można również podzielić na rzeczowe i osobiste. Pierwsze odnosi się do poszczególnych elementów majątku dłużnika (np. hipoteka), które zabezpieczają bank przed stratami. Natomiast zabezpieczenie osobiste oznacza, iż dłużnik odpowiada całym swoim majątkiem (np. weksel, gwarancja bankowa).

Oto sposoby zabezpieczeń pożyczki, z jakimi zetkniesz się najczęściej:

 • Hipoteka

Zabezpieczenie charakterystyczne dla kredytów i pożyczek hipotecznych. Polega na wpisaniu wierzyciela do ksiąg wieczystych. Kiedy dłużnik nie spłaca rat kredytu, wierzyciel może przejąć nieruchomość i odzyskać swoje pieniądze po sprzedaniu go przez komornika.

 • Weksel in blanco

Weksel in blanco opatrzony jest wyłącznie datą wystawienia bez podania kwoty i terminu płatności. Uzupełniany jest w momencie zaprzestania spłaty kredytu. Ważny jest jedynie przez okres spłacania. Weksel in blanco często stosowany jest również jako zabezpieczenie dodatkowe przy kredycie hipotecznym.

 • Poręczenie

Zabezpieczenie pożyczki lub kredytu polegające na zagwarantowaniu spłaty kredytu przez osobę trzecią, tzw. poręczyciela. Zakres odpowiedzialności poręczyciela zapisywana jest w umowie kredytowej (może zostać podpisana pomiędzy bankiem a osobą trzecią lub pomiędzy kredytobiorcą a poręczycielem).

Czy zabezpieczenie pożyczki jest zawsze konieczne?

Większość banków wymaga zabezpieczenia kredytowego. Co jednak zrobić, kiedy nie masz możliwości zabezpieczenia pożyczki? Czy możesz wziąć pożyczkę bez poręczyciela? (więcej o tym, kim jest poręczyciel, pisaliśmy na naszym blogu wcześniej). Oczywiście! Istnieją instytucje pozabankowe, które oferują pożyczki bez zabezpieczeń, np. Gotówka Natychmiast.

Proszę zagłosuj!

2 Komentarze w Artykule "Z jak zabezpieczenie pożyczki. Co to jest i czy można tego uniknąć?"

 1. Cześć, świetny artykuł! Twój blog jest naprawdę świetny, zawsze pełen rzetelnych i ciekawych informacji. Większość ludzi tak naprawdę nie wie jak obchodzić się z pieniędzmi i przede wszystkim jak je odpowiednio zabezpieczać, w tym ja – a tutaj znalazłem dużo rzetelnych informacji, które mi to pozwalają!

  • GotowkaNatychmiast | 2 maja 2017 at 08:51 | Odpowiedz

   Cześć Mateusz! Dziękujemy za bardzo miłe słowa. Nie ukrywamy, że takie opinie to dla nas ogromna motywacja do tworzenia jeszcze lepszych artykułów 🙂
   Pozdrawiamy i życzymy udanej majówki!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*