Walka z luką podatkową zaczyna przynosić efekty? Opinie ekspertów

Walka z luką podatkową zaczyna przynosić efekty

Luka podatkowa to problem generujący każdego roku dziesiątki miliardów strat dla budżetu państwa. Problem ten dotyczy jednak nie tylko Polski, ale niemalże wszystkich państw. Biorąc pod uwagę skalę problemu, nawet niewielkie działania w zakresie jej redukcji przyczyniają się do zwiększenia wpływów budżetowych o miliardy złotych. Jakie efekty przynoszą działania podejmowane przez obecny rząd?

Ogromna skala problemu

Mimo faktu, iż problem luki podatkowej dotyczy całego świata, Polska plasuje się w gronie krajów, które na skutek optymalizacji podatkowej tracą najwięcej. Plasuje się znacznie powyżej unijnej średniej, dlatego też naciski wspólnoty na podejmowanie przez Polskę odpowiednich działań stają się coraz silniejsze. Potwierdza to  prof. Dominik Gajewski ze Szkoły Głównej Handlowej:

„Unikanie opodatkowania przez agresywną optymalizację podatkową to problem globalny, dla Unii Europejskiej jednak stał się elementem godzącym w dumę. Kolejne afery, jak ta Panamska, ale i wcześniejsze: Offshore Leaks, Swiss Leaks czy Lux Leaks, pokazały skalę tego zjawiska i obnażyły słabość systemu kontrolnego, w kwestii transferowania zysku między poszczególnymi spółkami w ramach holdingu”.

Jak duża jest skala problemu? Szacunki wskazują, że agresywna optymalizacja podatkowa prowadzi do uszczuplenia budżetu państwa o niespełna 50 mld złotych rocznie. Luka VAT to powód ubytku kolejnych 50 mld, więc pole działania dla rządzących jest naprawdę duże, zaś konieczność podjęcia właściwych działań coraz bardziej paląca.

„Uszczelnienie sytemu podatkowego na gruncie CIT stało się poważnym wyzwaniem dla państwa. Biorąc pod uwagę skalę problemu, możemy mówić o zagrożeniu bezpieczeństwa państwa. Bowiem luka na poziomie blisko 100 mld zł rocznie – razem z luką VAT – może zachwiać stabilnością systemu finansowego państwa” –  dodaje prof. Dominik Gajewski.

Czy rządowe działania przynoszą oczekiwane efekty?

Partia rządząca na każdym kroku podkreśla swoje starania i sukcesy na polu walki z luką podatkową, jednak eksperci są podzieleni w tej kwestii. Niewątpliwie działania podejmowane przez partię rządzącą przynoszą efekty, o których przez szereg ubiegłych lat nie było nawet mowy. Jednakże skala sukcesu pozostaje kwestią sporną. Według danych rządowych uszczelnienie systemu podatkowego przyczyniło się do zredukowania luki o 5,5 mld złotych. Co sądzą o tym eksperci?

„Nasze prognozy na 2016 r. rzeczywiście wskazywały na delikatne ograniczenie tej luki. Świadczy to, że działania rządu idą w dobrym kierunku. Zresztą ten rząd przez półtora roku zrobił więcej w zakresie uszczelniania systemu VAT niż poprzednicy przez dziesięć lat” – twierdzi Tomasz Kassel, partner w PwC Polska.

Nieco mniej optymistycznie w temacie wypowiada się Grzegorz Poniatowski z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, które jest odpowiedzialne za przygotowywanie raportów o luce w VAT w Polsce dla Komisji Europejskiej:

„Jeśli weźmiemy miesięczne dane na temat wpływów z VAT, to trudno wyciągnąć z nich jakiekolwiek wnioski, bo w ostatnich miesiącach fiskus mocno żongluje zwrotami VAT”.

Mimo różnych opinii, nie można jednak nie wspomnieć o rządowych inicjatywach, które przyniosły wiele pozytywnych zmian dla budżetu państwa. Wspomnieć należy m. in. o jednolitym pliku kontrolnym, a także pakietach paliwowych i energetycznych. Redukcja skali szarej i czarnej strefy przyczyniła się do wzrostów dochodów z tytułu akcyzy o 2,9 mld złotych. Jak zaprowadzone zmiany oraz kolejne działania planowane przez rząd na najbliższy czas, przełożą się na wielkość luki podatkowej w przyszłości? Według szacunków rządu do 2020 roku uda się zredukować lukę o 30 mld złotych. Scenariusz ten, choć ambitny, wydaje się być możliwy do zrealizowania.

Proszę zagłosuj!

Skomentuj jako pierwszy artykuł "Walka z luką podatkową zaczyna przynosić efekty? Opinie ekspertów"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*