Rządowe działania przynoszą pożądane efekty [NEWS]

Rządowe działania przynoszą pożądane efekty

Polska gospodarka z miesiąca na miesiąc notuje coraz lepsze wyniki. Efekt taki stanowi pochodną nie tylko rządowych działań, ale również dobrej koniunktury na rynku pracy oraz wysokiego poziomu inwestycji zagranicznych. Dobrą kondycję gospodarki oraz realizację budżetu potwierdzają dane opublikowane ostatnio przez Główny Urząd Statystyczny oraz Ministerstwo Finansów.

Bezrobocie wciąż spada

Rządowe założenia budżetowe na bieżący rok wskazywały na spadek bezrobocia do poziomu 8%, jednak zaprezentowane w ostatnich dniach przez GUS dane okazały się jeszcze bardziej optymistyczne. Rekordowo niskie bezrobocie spadło po raz kolejny i osiągnęło na koniec kwietnia poziom 7,7% (względem 8,1% miesiąc wcześniej). Tak dobrego wyniku Polska nie notowała od 26 lat! Sytuacja jest już na tyle dobra, że w wielu miejscach można śmiało mówić o rynku pracownika.

Wyższe dochody z tytułu VAT i CIT

Dobra sytuacja na rynku pracy nie jest jedynym powodem do zadowolenia dla rządu. Wspomnieć warto o wysokiej ściągalności podatków, dzięki czemu realizacja budżetu nie jest póki co zagrożona. Opublikowane przez Ministerstwo Finansów dane wskazują, że dochody z podatku VAT w pierwszym kwartale 2017 były wyższe w ujęciu rocznym aż o 34 %, co przekłada się na kwotę 14,5 mld złotych. Istotnie wyższe były również wpływy z tytułu CIT – wzrost o 15 %, czyli 1,7 mld złotych. Nieco mniej dynamicznie, ale jednak, rosły również przychody z tytułu akcyzy – wzrost o 3,6% (0,7 mld złotych), a także z tytułu PIT – wzrost o 7,6% (1,1 mld złotych). Według oceny ekonomistów, budżet nie odnotował tak dobrej kondycji przez ostatnie 17 lat. 

Zobacz też: Walka z luką podatkową zaczyna przynosić efekty? Opinie ekspertów.

Deficyt budżetowy niższy niż zakładano

Nie tylko wpływy budżetowe okazały się istotnie wyższe aniżeli w analogicznym okresie roku ubiegłego. Niższe od zakładanych w budżecie okazały się również wydatki. W harmonogramie ich wysokość zaplanowano na poziomie nieznacznie przekraczającym 121 mld złotych, podczas gdy rzeczywiste wykonanie zamknęło się w kwocie niespełna 118 mld złotych.

Proszę zagłosuj!

Skomentuj jako pierwszy artykuł "Rządowe działania przynoszą pożądane efekty [NEWS]"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*