Czy rząd zdecyduje się na likwidację urzędów pracy?

czy rząd zdecyduje się na likwidację urzędów pracy

Sytuacja na rynku pracy z każdym kolejnym miesiącem staje się coraz lepsza. W największych miastach można już mówić o rynku pracownika. Mimo stale poprawiającej się koniunktury rząd planuje podjęcie kroków, które mają na celu reorganizację i zwiększenie skuteczności działania urzędów pracy. Czy rzeczywiście planowane zmiany przyniosą zamierzony skutek?

Pracodawcy mają coraz większy problem

Najnowszy raport Narodowego Banku Polskiego na temat kondycji sektora przedsiębiorstw jasno wskazuje, że w I kwartale bieżącego roku planują one zwiększenie zatrudnienia oraz podniesienie płac. Obecnie stopa bezrobocia jest najniższa od 25 lat, zaś presja płacowa najwyższa od 8 lat.

W efekcie pracownicy mogą przebierać w ofertach pracy, zaś pracodawcy borykają się z coraz większymi problemami z ich pozyskaniem i zatrzymaniem na dłużej. Wyniki raportu wskazują również, że nawet co czwarty pracownik może liczyć w 2017 roku na podwyżkę.

Jakie działania planuje podjąć administracja rządowa?

Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy nie jest jednak wynikiem efektywnych starań urzędów pracy, dlatego też rząd planuje ich restrukturyzację. Nie brak również głosów wskazujących konieczność ich likwidacji. Powodem pojawienia się takich pomysłów jest przede wszystkim niekorzystny wynik kontroli NIK, przeprowadzonej w ubiegłym roku, a także niska stopa bezrobocia, która nie uzasadnia wydatkowania kilku miliardów złotych rocznie na utrzymanie pośredniaków.

Pomysłów na zmiany jest przynajmniej kilka. Ministerstwo Pracy planuje ich wyłączenie spod kontroli samorządów i centralne sterowanie przez administrację rządową. Przedstawiciele partii Kukiz’15 proponują ich całkowitą likwidację bądź połączenie z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej, co sprawdziło się m. in. na Słowacji.

Który scenariusz poddany zostanie realizacji? Czy rzeczywiście planowane zmiany przyczynią się do oszczędności i poprawy efektywności działań aktywizacyjnych? Pytania te pozostają póki co bez odpowiedzi.

Proszę zagłosuj!

Skomentuj jako pierwszy artykuł "Czy rząd zdecyduje się na likwidację urzędów pracy?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*