Rząd zapewnia o stopniowym wzroście kwoty wolnej od podatku

Rząd zapewnia o stopniowym wzroście kwoty wolnej od podatku

Rządowe obietnice złożone wyborcom przez wielu traktowane były jedynie jako czcze słowa, jednak w wielu obszarach rząd sukcesywnie wprowadza je w życie. Przykład stanowi chociażby wzrost kwoty wolnej od podatku. Wprawdzie wyborcy oczekiwali bardziej radykalnych kroków, jednak stopniowe jej podnoszenie również cieszy. Kto będzie największym beneficjentem planowanych zmian?

Wzrost będzie następował stopniowo

W jednym z ostatnich wystąpień telewizyjnych wicepremier Mateusz Morawiecki pytany o kwotę wolną od podatku wyjaśniał:

„Stopniowo chcemy ją podwyższać – w tym roku, w kolejnym”.

Przypomniał również, że kwota wolna od podatku wzrosła już w tym roku dla osób najmniej zarabiających, czyli tych uzyskujących dochód nie większy aniżeli 6,6 tys. złotych. Kolejna podwyżka planowana jest w najbliższych miesiącach. Niższe obciążenia podatkowe mają również objąć osoby, które zarabiają nieco więcej – do 11 tys. złotych. Kiedy konkretnie? Tego wicepremier nie zdradził, jednak zgodnie z zapewnieniami ma się to wydarzyć jeszcze w tym roku.

Co z osobami zarabiającymi więcej?

Obecne przepisy oraz planowane przez rząd podwyżki obejmują wyłącznie osoby znajdujące się w najgorszym położeniu. Osoby uzyskujący dochód wyższe aniżeli 11 tys. złotych i jednocześnie niższy niż 85 tys. 528 złotych nie odczują żadnej zmiany, gdy w ich przypadku kwota wolna od podatku niezmiennie wynosić 3 091 złotych. W kolejnym przedziale dochodowym, którego górną granicę wyznacza 127 tys. złotych, kwota wolna od podatku jest nieco niższa, zaś  przypadku najbogatszych (zarabiających powyżej 127 tys. złotych) nie występuje w ogóle.

Skąd rząd weźmie pieniądze?

Podnoszenie kwoty wolnej od podatku to znaczne uszczuplenie dochodów budżetu państwa, jednak i na to rząd znalazł sposób. Zniwelowanie niekorzystnego dla budżetu wpływu wyższej kwoty wolnej od podatku Morawicki upatruje w uszczelnieniu systemu podatkowego. Walka z karuzelami podatkowymi i przemytem to jego zdaniem najskuteczniejszy sposób na zwiększenie dochodów budżetowych.

Proszę zagłosuj!

Skomentuj jako pierwszy artykuł "Rząd zapewnia o stopniowym wzroście kwoty wolnej od podatku"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*