Pożyczki pozabankowe vs. pożyczki w banku: czy musisz je ubezpieczyć?

ubezpieczenie pożyczki - czy to się opłaca

Ubezpieczenie pożyczki czy innego zadłużenia ma na celu pomoc pożyczkobiorcy w sytuacji, kiedy nie będzie mógł on spłacić kolejnej raty kredytu czy pożyczki. Powinno dawać pożyczkobiorcom poczucie bezpieczeństwa w momencie, kiedy przez niespodziewane zdarzenie losowe będą musieli odłożyć spłatę raty. Powinno, ale czy rzeczywiście je daje?

Co chroni ubezpieczenie pożyczki?

Umowa ubezpieczenia długu to przede wszystkim forma zabezpieczenia spłaty zobowiązania dla banków. Nawet najlepszego kredytobiorcy, który wszystkie wcześniejsze kredyty spłacał w terminie, banki nie mogą być tak pewne jak podpisanej umowy na ubezpieczenie długu. Bywa, że banki wymagają takiego ubezpieczenia, czasem jednak można go zastąpić innym dokumentem, który będzie gwarancją dla banku, że jesteśmy w stanie spłacić kredyt. Klient banku, zamiast podpisywać umowę na ubezpieczenie długu, może na przykład wskazać żyranta lub poręczyciela.

Kto wymaga ubezpieczenia pożyczki?

Firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki ratalne – w przeciwieństwie do wielu banków – nie wymagają ubezpieczenia pożyczki. Pożyczkobiorca spłaca zatem jedynie kwotę, którą pożyczył oraz odsetki. Informacje dotyczące szczegółów opłat są, w znajdującym się w umowie, harmonogramie spłaty pożyczki. Więcej na ten temat przeczytaj w artykule: C jak całkowita kwota pożyczki.

Ubezpieczenie pożyczki. Czy to się opłaca?

Bankom ubezpieczenie się opłaca!

Banki dość często zachęcają do wykupienia ubezpieczenia zadłużenia. Nierzadko zdarza się, że w umowie pożyczki lub kredytu do całkowitej kwoty zobowiązania dolicza się również ubezpieczenie długu. W związku z tym, nasze miesięczne raty będą wyższe.

Pożyczkobiorca ma prawo, według umowy z bankiem, zrezygnować z ubezpieczenia w każdej chwili. Może się to niestety wiązać ze zwiększeniem oprocentowania kredytu. Dlatego zanim zdecydujemy się na kredyt lub pożyczkę w banku, należy bardzo dokładnie przeczytać umowę, w której zawarte są wszystkie zapisy dotyczące ubezpieczenia długu.

Ubezpieczenie pożyczki – koszty kontra zyski

Jak już wspomnieliśmy, ubezpieczenie pożyczki lub kredytu to spory koszt.

Trzeba wiedzieć, że skoro wiele jest ofert kredytów i pożyczek w banku, tak samo wiele różnych jest produktów ubezpieczeniowych. Źródłem wiedzy o nich powinna być dla nas umowa z warunkami ubezpieczenia długu. Pożyczkobiorcy bardzo często nie rozumieją skomplikowanych umów bankowych i nie mają pełnej wiedzy na temat tego, kiedy będą mogli liczyć na pomoc ubezpieczyciela, a kiedy nie.

Jeżeli wykupiliśmy ubezpieczenie długu, to wcale nie oznacza to, że w przypadku kiedy nie będziemy mogli spłacać rat kredytu czy pożyczki, zrobi to za nas ubezpieczyciel.

Co zawiera umowa ubezpieczenia długu?

Umowa ubezpieczenia zadłużenia powinna mieć formę pisemną – to dokument, który zawiera zazwyczaj kilkanaście stron. W umowie muszą być zawarte:

  • sytuacje, które będą skutkowały wypłatą pieniędzy przez ubezpieczyciela
  • sytuacje, w których zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty pieniędzy (wykluczenia)

W sytuacjach, które będą skutkowały wypłatą pieniędzy, ubezpieczyciel pokrywa koszty naszego całego zobowiązania. Warto uważnie przeczytać również o tych przypadkach, w których ubezpieczyciel nie pokryje zadłużenia w całości, lecz tylko częściowo, np. kilka rat.

Ubezpieczyłeś swój dług? Pamiętaj o wykluczeniach!

Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel może nam odmówić wypłaty pieniędzy. Przykładem może być ubezpieczenie przed utratą pracy. Ubezpieczyciel wypłaci nam pieniądze tylko wtedy, kiedy do zwolnienia doszło nie z naszej winy. Co więcej, nie pomoże nam także wtedy, gdy rozwiążemy umowę z pracodawcą za porozumieniem stron. Inny przykład: aby otrzymać należną nam kwotę pieniędzy z tytułu utraty zatrudnienia, będziemy musieli zarejestrować się jako bezrobotni.

Proszę zagłosuj!

Skomentuj jako pierwszy artykuł "Pożyczki pozabankowe vs. pożyczki w banku: czy musisz je ubezpieczyć?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*