Pożyczki na raty. Kiedy pożyczka podlega VAT, a kiedy PCC?

Podatek od pożyczki. Kiedy pożyczka podlega VAT, a kiedy PCC?

To, czy od pożyczki będzie trzeba odprowadzić podatek VAT czy PCC, uzależnione jest od wielu czynników. Gdy pożyczkodawca zawodowo trudni się udzielaniem pożyczek, będzie co do zasady podlegał opodatkowaniu z tytułu VAT. W każdym innym przypadku od umowy pożyczki na raty należy będzie odprowadzić PCC, chyba, że podlegać będziesz jednemu z wielu wyłączeń ujętych w ustawie z 2000 r. o Podatku od Czynności Cywilnoprawnych. Czy pożyczkobiorca może zapłacić podatek od pożyczki na raty?

Kiedy pożyczka podlega VAT?

Gdy masz do czynienia z pożyczkodawcą zawodowym, którego działalność gospodarcza opiera się na profesjonalnym udzielaniu pożyczek, a tym samym jest on płatnikiem VAT, to na niego przechodzić będzie obowiązek opłacenia podatku od udzielonej pożyczki. Ustawa o Podatku od Czynności Cywilnoprawnych mówi, że pożyczki podlegają opodatkowaniu z tego tytułu, o ile pożyczkodawca lub pożyczkobiorca nie są opodatkowani VAT. Co ciekawe, VATowcy, którzy profesjonalnie działają jako pożyczkodawcy, nie zapłacą żadnego podatku, ponieważ pożyczki takie są z podatku VAT zwolnione. Nie każdy jednak przedsiębiorca odprowadzający VAT będzie zwolniony od podatku od pożyczki, szczególnie, gdy jego działalność nie opiera się na profesjonalnym przeprowadzaniu transakcji finansowych.

Kiedy należy odprowadzić podatek PCC od pożyczki?

Inaczej jednak sytuacja przedstawia się, gdy pożyczkodawcy, którzy podlegają reżimowi VAT, udzielają pożyczek sporadycznie, a ich działalności nie można zaklasyfikować do świadczenia usług finansowych. W takich sytuacjach, pożyczka udzielana np. przez pracodawcę swoim pracownikom, będzie podlegała reżimowi podatku od czynności cywilnoprawnych. Organy podatkowe rozstrzygając, który system podatkowy zastosować do danego płatnika VAT udzielającego pożyczki, biorą pod uwagę także to jak często umowy takie są zawierane oraz czy transakcje finansowe są odpłatne czy też nie. Prostym rachunkiem jest to, iż jeżeli firma regularnie udziela pożyczek (np. pożyczki na raty), a od umów tych pobiera procent, to pożyczkodawca taki prowadzi działalność gospodarczą w tym zakresie. Jeżeli jednak pożyczka nie podlega pod VAT, podlega opodatkowaniu PCC.

Istnieją jednak pewne regulacje pozwalające także na zwolnienie umowy pożyczki z podatku PCC – zwolnieniu podlega pożyczka udzielona na rozpoczęcie czy też prowadzenie działalności gospodarczej.

Czy jako pożyczkobiorca muszę martwić się podatkiem?

Gdy wnioskujesz o pożyczkę u profesjonalnego pożyczkodawcy, nie musisz przejmować się obowiązkiem opłacenia podatku. Podatek VAT w ramach prowadzonej przez siebie działalności będzie musiał bowiem zapłacić pożyczkodawca.

W przypadku pożyczania pieniędzy od osoby czy instytucji nie zajmującej się biznesowo pożyczkami, umowa pożyczki będzie objęta obowiązkiem zapłaty PCC. Zgodnie z przepisami Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki podlega opodatkowaniu stawką 2% podstawy (wartość pożyczonej kwoty pieniędzy). Jednak i w tym przypadku reżim ustawy wymienia wiele sytuacji, w których umowa jest zwolniona od podatki PCC, np. gdy pożyczka udzielana jest pomiędzy osobami z pierwszej grupy podatkowej do wysokości kwoty 9.637 zł lub też niezależnie od jej wysokości, gdy umowa dotyczy małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma, macochę.

W przypadku pożyczek poza rodziną, podatku nie będziesz musiał zapłacić gdy pożyczka nie przekroczy 5 tys. zł od jednej osoby udzielonej w ciągu 3 kolejnych lat od 2009 roku.

Proszę zagłosuj!

Skomentuj jako pierwszy artykuł "Pożyczki na raty. Kiedy pożyczka podlega VAT, a kiedy PCC?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*