Pożyczka pozabankowa przez Internet – czy warto?

Nie tylko bank jest instytucją, która jest w stanie udzielić nam wsparcia finansowego, w szczególności na kwoty nieprzekraczające 5000 złotych. Pożyczki pozabankowe przez Internet to alternatywa dla osób, które potrzebują uzyskać szybką i doraźną pomoc finansową, przy zachowaniu minimum formalności. Co więcej, dzięki przemyślanemu systemowi weryfikacji pożyczkobiorców przez Internet, wizyta w placówce pożyczkodawcy nie jest już konieczna.

 

Czym się różni pożyczka od kredytu?

Zbliżające się święta, nagła choroba, wesele córki, czy po prostu zapotrzebowanie na nowy sprzęt AGD – powodów, dla których miesięczny budżet nie zawsze łatwo się domyka jest wiele. Aby wyratować się z newralgicznej sytuacji finansowego dołka, najczęściej sięgamy do dwóch rozwiązań udzielenia wsparcia pieniężnego przez instytucje finansowe: kredyt lub pożyczkę.

Choć pojęcia te często są ze sobą utożsamiane, ich znaczenie i doniosłość prawna są zdecydowanie różne. Kredyt jest bowiem specyficzną formą udzielenia pożyczki wyłącznie przez banki oraz SKOK-i, który regulowany jest przepisami ustawy o prawie bankowym. Zgodnie z art. 69 prawa bankowego, pieniądze z kredytu udzielane są kredytobiorcy na z góry określony cel, a jego forma spłaty, raty wraz z odsetkami opisane są w zawieranej umowie kredytu.

Pożyczka natomiast to instytucja prawna regulowana przez Kodeks cywilny, a podmiotem jej udzielającym może być nawet osoba fizyczna, a cel spożytkowania tej pożyczki nie musi być z góry określony. O ile kredyt zawsze jest usługą odpłatną, a wysokość opłat jest ściśle określona ustawą, o tyle umowa pożyczki może być czynnością nieodpłatną. W przypadku pozabankowych instytucji finansowych ustawodawca zadbał jednak o to, aby udzielane pożyczki nie miały charakteru lichwiarskiego, dlatego na pożyczkodawców nałożone zostały z góry określone limity cen i opłat dodatkowych takich pożyczek.

Jednak największą różnicą w udzielaniu pożyczki i kredytu konsumenckiego, jest to, że udzielenie kredytu związane jest z długotrwałym procesem analizy twojej zdolności kredytowej i to między innymi na jej podstawie zapada decyzja o wysokości kredytu oraz jego cenie. Jest także udzielany na wyższe kwoty, np. wykup mieszkania czy nowego samochodu. Pożyczki z kolei, udzielane są na mniejsze kwoty i obwarowane są mniejszymi formalnościami.

 

Sposób spłacania pożyczki – dłużej czy krócej?

Udając się po pożyczkę do instytucji finansowej, po określoną sumę pieniędzy, nie zawsze jesteś w stanie sam określić sobie kalendarz spłat – często to pożyczkodawca określa, na jak długo chce ci pożyczyć określoną sumę.

Niezwykle popularne są tzw. chwilówki, a więc pożyczki, których termin spłaty nie przekracza 60 dni. Usługi te mogą wydawać się niezwykle atrakcyjne, szczególnie dla ludzi, którzy potrzebują tylko chwilowego zastrzyku pieniędzy i wiedzą, że dług taki są w stanie zwrócić w całości w kilkanaście dni. Bardzo często jednak dochodzi do sytuacji, w której szybka spłata okazuje się niemożliwa, a goniące terminy i narastające odsetki, zmuszają do zaciągnięcia kolejnego zobowiązania.

Dlatego też na rynku usług pożyczkowych znalazły się tzw. pożyczki ratalne, których spłata może być rozłożona np. na 24 miesiące. Większa ilość rat oraz spłacanie pożyczki przez dłuższy czas to opcja bardzo rozsądna i odpowiedzialna, która nie powinna nadmiernie zachwiać naszym miesięcznym budżetem. Co więcej, podejmując zobowiązania na dłuższy czas, instytucje finansowe są w stanie udzielić nam wyższej pożyczki. Przykładem firmy, która udziela pożyczek ratalnych jest AASA Polska.

 

Bez formalności i bez wychodzenia z domu?

Jak mówiliśmy wcześniej, umowa pożyczki wymaga znaczniej mniejszej ilości formalności niż w przypadku kredytu bankowego. Dlatego też działalność online instytucji pożyczkowych nie powinna budzić naszych większych obaw.

Po pierwsze, proces udzielenia pożyczki rozpoczyna się od złożenia wniosku – czynność ta może odbyć się za pomocą specjalnego formularza na stronie internetowej o dowolnej porze dnia czy nocy. Wnioski rozpatrywane są ręcznie przez pracowników w godzinach pracy biura – nie musisz się więc bać, że twój wniosek zostanie odrzucony przez bezduszny system. Po drugie, weryfikacja twojej tożsamości odbywa się na podstawie m.in. twojego numeru PESEL, a także poprzez weryfikację telefoniczną.

Na podstawie uzyskanych od ciebie informacji, zostajesz poddany ocenie zdolności kredytowej w bazach danych BIK, BIG, InfoMonitor, ERIF lub KRD. Uzyskanie informacji na temat twojej sytuacji finansowej oraz zweryfikowanie twoich kont w tych bazach danych nie wymaga twojej fizycznej obecności w placówce stacjonarnej instytucji finansowej, dlatego też nie powinno budzić twoich zastrzeżeń wykonywanie twoich czynności przez Internet. W końcu sama forma umowy ustalana jest z tobą za pomocą e-maila czy rozmowy telefonicznej.

Nie ma też obaw, że zostaniesz uwikłany w niekorzystne dla ciebie kruczki prawne. Umowa, na podstawie której udzielana jest pożyczka, dostarczona jest ci na adres e-mail jeszcze przez złożeniem na niej przez ciebie podpisu – co daje ci możliwość spokojnego zapoznania się z jej warunkami i przemyślenia swoich opcji. Taki komfort zapoznania się z dokumentem przed jego posianiem, bardzo często nie towarzyszy wizytom w placówce firmy, gdzie pracownik pożyczkodawcy niejednokrotnie pospiesza cię swoim niecierpliwym zachowaniem, a tobie umykają ważne informacje związane z twoim zobowiązaniem finansowym.

 

Spróbuj, bo warto

Pożyczka ratalna udzielana przez Internet, do bezpieczna i łatwa forma uzyskania wsparcia finansowego. Jej preferencyjne warunki i rozłożenie spłaty na dłuższy okres czasu daje komfort i bezpieczeństwo, że będziesz w stanie spłacić w terminie i bez zbędnych kosztów swoje zobowiązanie. Co więcej, zawarcie umowy pożyczki przez Internet to znaczna oszczędność twojego czasu, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa.

Pożyczka pozabankowa przez Internet – czy warto?
5 z 1 głosów.

1 Komentarz w Artykule "Pożyczka pozabankowa przez Internet – czy warto?"

  1. W ciekawy i kompleksowy sposób opisany temat pożyczek pozabankowych internetowych. Warto również zwrócić uwagę na to, że należy firmy pożyczkowe poddawać własnej weryfikacji, sprawdzając z jakim podmiotem mamy do czynienia. Nie tylko opierać się na opiniach wyrażanych w internecie, ale również sprawdzić na „czarnej liście” KNF.
    Pozdrawiam!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*