Pożyczka na święta. Jakie oprocentowanie?

Zbliżają się święta, a ty nie wiesz czy wystarczy ci pieniędzy? Chciałbyś, żeby przynajmniej ten szczególny czas był wolny od codziennych trosk i zmartwień? Myślisz, że pożyczka na święta to dobre rozwiązanie? Jeśli tak, to trafiłeś w dobre miejsce. Ofert banków i instytucji jest masa, ale wybór odpowiedniego oprocentowania sprawi, że po świętach będziesz spał spokojnie.

Czym różni się pożyczka od kredytu gotówkowego?

Rozglądając się za idealną ofertą warto znać różnicę między pożyczką a kredytem gotówkowym. Sprawa wydaje się oczywista, ale w gruncie rzeczy mało osób wie, gdzie leżą różnice. Musisz wiedzieć, że pożyczki gotówkowe reguluje kodeks cywilny, natomiast kredyt gotówkowy – prawo bankowe. Korzystając z tej drugiej formy musisz najczęściej zadeklarować cel, na który przeznaczysz pieniądze, a jeśli tego nie zrobisz bank może zażądać od ciebie natychmiastowej spłaty kredytu. Korzystając z pożyczki – nie musisz deklarować, co kupisz za udostępnioną gotówkę, nikt nie będzie sprawdzał twojej zdolności kredytowej i obejdzie się bez czasochłonnych formalności. Wysokości oprocentowania, zarówno w przypadku pożyczek jak i kredytów – nie określa żadna ustawa. Sam musisz wybrać odpowiednią ofertę. Jeśli nie chcesz tracić czasu na wizyty w bankach, to pożyczka będzie najlepszym rozwiązaniem. Szybko, bezproblemowo i na dowód osobisty.

Oprocentowanie pożyczki

Pamiętaj, że oprocentowanie to nie całkowity koszt pożyczki. Stara zasada: kto pyta, nie błądzi, sprawdza się tutaj idealnie. Nie wiesz? Dopytuj. Sprawdzaj umowy. Oprócz oprocentowania zapłacisz również prowizję i ubezpieczenie, które w tym wypadku będzie obowiązkowe. Najlepiej, jeśli wszystkie wyliczenia zrobisz na własną rękę,  jeszcze zanim podpiszesz umowę. Tak naprawdę, dopiero po dodaniu wszystkich kosztów otrzymasz całkowitą kwotę pożyczki. Z pomocą przychodzi również RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), która musi znaleźć się w każdej ofercie. I, rzeczywiście, im niższa RRSO, tym niższy koszt pożyczki.  Warto dopytać również, czy w ramach pożyczki nie „kupujesz”również innych produktów. Zwykle: im niższe oprocentowanie, tym wyższa prowizja za udzielenie kredytu i na odwrót. Przeanalizowanie tych dwóch cech, ale również RRSO sprawi, że twoja pożyczka nie będzie „ślepym” wyborem w potrzebie chwili.

O czym pamiętać biorąc pożyczkę?

Na pewno, zanim udasz się do konkretnego banku/instytucji zastanów się dobrze, jakie są twoje miesięczne wydatki, a potem – ile możesz przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Odpowiednio do ustalonych kwestii, szukaj oferty, która pasuje do twojego profilu finansowego. To bardzo ważne, bo jeśli tego nie zrobisz, będziesz musiał się mocno nagłowić, by „zamknąć” miesiąc. Parabanki oferują naprawdę dobre oferty świątecznych pożyczek, ale nie możesz być zbyt ufny. Warto więc zadbać o to, by rata pożyczki była skonstruowana indywidualnie i odpowiadała twoim potrzebom.

Nade wszystko, warto pamiętać: pożyczaj tylko tyle, ile potrzebujesz, nie – więcej. Święta to szczególny czas i może „naciągnąć” twój budżet, ale nie pozwól, by ci go „zniszczył”.

Proszę zagłosuj!

Skomentuj jako pierwszy artykuł "Pożyczka na święta. Jakie oprocentowanie?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*