Polska gospodarka w bardzo dobrej kondycji [NEWS]

Polska gospodarka w bardzo dobrej kondycji

Dane na temat polskiej gospodarki w ostatnich kilku miesiącach niejednokrotnie zaskakiwały analityków. Rekordowo niskie bezrobocie, presja na wzrost wynagrodzeń, ożywienie w przemyśle, liczne inwestycje zagraniczne… – to tylko niektóre zjawiska, które pozwalają z nadzieją spoglądać w przyszłość. Jak polski wzrost gospodarczy kształtuje się na tle Europy?

Bardzo dobre wskaźniki makroekonomiczne

Z opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego jasno wynika, że wskaźniki makroekonomiczne nieustannie ulegają znacznej poprawie. Stopa bezrobocia na koniec marca bieżącego roku wyniosła 8,1%, zaś przeciętne wynagrodzenie w polskiej gospodarce coraz śmielej zbliża się do poziomu 4 600 złotych. Korzystnie prezentują się również dane dotyczące produkcji przemysłowej, której wzrost rok do roku w marcu przekroczył nieznacznie poziom 11%. Wzrost PKB rok do roku za pierwszy kwartał 2017 roku wyniósł z kolei 4,0%. Tak dobry wynik stawia Polskę w europejskiej czołówce.

Polska gospodarka na podium Europy

Zgodnie z zaprezentowanymi ostatnio danymi Eurostatu, podium najszybciej rozwijających się krajów został zdominowany przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas gdy dynamika wzrostu gospodarczego w całej Unii Europejskiej wyniosła zaledwie 0,5% kwartał do kwartału i 2,0% rok do roku, wzrost gospodarczy Polski oszacowano na poziomie 4,1%. Identycznym wynikiem pochwalić się mogła Litwa, jednak w jej przypadku dynamiczniejszy okazał się wzrost PKB kwartał do kwartału – 1,4% vs. 1,0%. Pozycja niezaprzeczalnego lidera zajęła z kolei Rumunia, której PKB wzrosło aż o 5,6%. Po przeciwległej stronie barykady znalazła się natomiast Grecja, której gospodarka skurczyła się o 0,5%. Zaprezentowane przez Eurostat porównanie nie jest jednak kompletne – dane na temat wzrostu brakujących w zestawieniu ośmiu krajów opublikowane zostaną dopiero początkiem czerwca.

Czy wzrost na poziomie ok. 4,0% pozwoli nam dogonić Zachód? Zdaniem analityków realizacja takiego scenariusza byłaby możliwa w przypadku wzrostu na poziomie 6,0% – 7,0%, ale wzrostowe tendencje utrzymują się w polskiej gospodarce już od dłuższego czasu, więc to nie wróżby, a śmiałe i całkiem realne prognozy.

Proszę zagłosuj!

Skomentuj jako pierwszy artykuł "Polska gospodarka w bardzo dobrej kondycji [NEWS]"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*