Polska gospodarka ma się coraz lepiej [NEWS]

sytuacja gospodarcza w Polsce jest bardzo dobra

Dane dotyczące kondycji polskiej gospodarki ponownie zaskakują ekonomistów. Dobre wiadomości płyną miedzy innymi z rynku pracy, co przekłada się na wyższe wynagrodzenia oraz dynamicznie rosnącą sprzedaż detaliczną. Co na to agencje ratingowe?

Bezrobocie ponownie w dół

Sytuacja, która panuje obecnie w Polsce na rynku pracy jest wyjątkowo korzystna. Zaprezentowane ostatnio przez Główny Urząd Statystyczny dane jasno wskazują, że bez pracy pozostaje zaledwie 8,1%. W lutym stopa bezrobocia wynosiła 8,5%, zatem spadek jest naprawdę znaczący. Zgodnie z założeniami rządu, na koniec roku bezrobocie miało spaść do poziomu 8,0%. Realizacja takiego scenariusza staje się zatem niezwykle prawdopodobna. Co więcej, niektóre prognozy wskazują nawet na spadek stopy bezrobocia do poziomu 7,0%.

Rośnie przeciętne wynagrodzenie!

Niezwykle korzystna sytuacja na ryku pracy przekłada się nie tylko na wyższe przychody budżetowe. Dynamicznie rośnie również sprzedaż detaliczna. Z zaprezentowanych przez GUS danych wynika, że w zaledwie miesiąc sprzedaż detaliczna wzrosła o 16,5%! Tak doskonały wynik przewyższył oczekiwania analityków i pozytywnie zaskoczył ekonomistów. Skąd tak dobre dane? Z pewnością duża w tym zasługa programu 500+, a także rosnących wynagrodzeń. Tylko względem ubiegłego miesiąca, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 273 zł, zbliżając się do poziomu 4 580 zł brutto.

Agencje ratingowe podnoszą prognozy wzrostu gospodarczego

Dobra sytuacja polskiej gospodarki dostrzegana jest również przez międzynarodowe agencje ratingowe. Standard & Poor’s utrzymał dotychczasową ocenę wiarygodności kredytowej Polski na poziomie BBB+. O poziom wyżej ocenia Polskę agencja Fitch. Natomiast o dwa poziomy agencja Moody’s, która w ostatnich dniach zrewidowała prognozy wzrostu gospodarczego Polski. Dynamika PKB szacowana dotychczas na poziomie 2,8%, została podniesiona do poziomu 3,1%. Jest to przede wszystkim pochodną korzystnych zmian na rynku pracy, a także silnego popytu zewnętrznego.

Proszę zagłosuj!

Skomentuj jako pierwszy artykuł "Polska gospodarka ma się coraz lepiej [NEWS]"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*