Podniesienie kwoty wolnej od podatku od stycznia 2017? Czy to możliwe i co to oznacza?

Polski rząd większościowy Prawa i Sprawiedliwości, obejmując władzę w państwie, zapowiadał zmiany z zakresie prawa podatkowego. Jednym z postulatów ugrupowania było podniesienie kwoty wolnej od podatku. Choć zmiany w prawie podatkowym nie są przewidywane w perspektywie najbliższych miesięcy, Minister Rozwoju i Finansów zapowiada, że nowa regulacja wolnej kwoty może wejść w życie już od stycznia 2017.

Kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających – tylko kiedy?

Pracujemy nad tym, żeby były zmiany w kwocie wolnej od podatku, jak najszybciej. Przynajmniej, żeby zacząć podnosić tę kwotę. W jakiej wysokości, to jeszcze zobaczymy, ale chcemy, żeby dla tych najmniej zarabiających kwota wolna była podwyższona w pierwszej kolejności. Może nawet od stycznia 2017 r., zobaczymy

– mówił 20 listopada 2016 r. Mateusz Morawiecki.

Plany rządu nie są jednak skonkretyzowane – wicepremier Morawiecki pod koniec listopada nie określa jeszcze szczegółów planu, choć wskazuje, że zmiany mogłyby wejść w życie za nieco ponad miesiąc. O jakiej więc kwocie może być mowa?

Jeszcze wczoraj, tj. 23 listopada 2016 r., szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Henryk Kowalczyk mówił dla Gazety Polskiej:

Wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 8 tysięcy złotych oraz jednolitej daniny będzie miało miejsce od 2018 roku – zapowiadał Kowalczyk. – Kwota wolna będzie wmontowana w nowy system podatkowy, o którym mówiliśmy. Chcemy ją, zgodnie z naszymi deklaracjami, podnieść do 8 tys. zł. Ale stanie się to dopiero od 2018 roku. (…) rząd pracuje nad całościowym systemem podatkowym, który zostanie wdrożony w postaci jednolitej daniny od 2018 r.

O braku konkretnego planu świadczą także słowa premier Beaty Szydło w programie Jeden na Jeden w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim:

Jeżeli nie wprowadzimy jednolitego podatku, będziemy proponowali rozwiązanie dotyczące kwoty wolnej od podatku. Pewnie zaproponujemy kwotę wolną, chociaż nie w takiej wysokości jak zaproponował pan prezydent.

A jaką kwotę proponował prezydent? Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym złożony przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2015 roku zakładał podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8002 zł.

Jak więc interpretować słowa ministra Morawieckiego?

Rząd doszedł do wniosku, że lepiej dać ludziom już część tych pieniędzy, niż czekać, aż będzie można zrealizować całość. I nie chodzi tylko o to, że to była obietnica. Kwota wolna od podatku jest w Polsce żenująco niska

– mówi wywiadzie dla Super Expresu szef Komisji Finansów Janusz Szewczak.

Ministerstwo Morawieckiego chce więc stopniowo podnosić kwotę wolną od podatku, tak aby w 2018 roku dojść do zakładanego przez prezydenta Dudę progu.

Co oznacza kwota wolna od podatku w Polsce?

No dobrze, a co tak naprawdę oznacza kwota wolna od podatku? A mianowicie tyle, że osoby, które w ciągu roku zarobią sumę nie przekraczającą wyznaczonego przez ustawę minimum podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok nie zapłacą w ogóle. Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł. Kwota ta nie była zmieniana od 2009 roku.

Co więcej, w 2015 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kwota wolna od podatku na tym poziomie jest niezgodna z konstytucją, ponieważ takie dochody nie zapewniają nawet minimum egzystencji.

TK działał jednak w interesie obywateli, gdy zgodnie z logiką orzekł, że kwota wolna od podatku nie może być mniejsza niż minimum egzystencji

– mówi Jakub Kulesza, poseł Kukiz ’15.

Na zmianę obowiązujących limitów Trybunał dał prawodawcy czas do 1 grudnia 2016 roku. Mimo to w połowie listopada Sejm przegłosował ustawę przedłużającą utrzymanie kwoty wolnej od podatku PIT na poziomie 3091 zł  do 1 stycznia 2018 roku.

Jaka jest konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego?

Sędzia Mirosław Gnat w uzasadnieniu do wyroku mówił:

Obowiązkiem państwa jest pozostawienie dochodu podatnikowi bez obciążania go podatkiem, w zakresie w jakim jest to niezbędne do stworzenia minimalnych warunków godnej egzystencji człowieka. Dopiero dochód przekraczający tę kwotę powinien podlegać opodatkowaniu.

Poseł ugrupowania Kukiz ’15 uznaje, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego daje podstawę do złożenia wniosku do Urzędu Skarbowego o zwrot podatku.

Apelujemy do obywateli, by składali razem z nami wnioski do urzędu skarbowego o zwrot nadpłaconego podatku; może w ten sposób uda się nam pokazać, że obywatel potrafią walczyć o swoje.

Swoim wyrokiem z 28 października 2015 roku Trybunał Konstytucyjny usunął z systemu prawnego art. 27 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie w jakim nie przewiduje minimum egzystencji. Przepis ten w kształcie utrzymującym kwotę wolną od podatku na poziomie niezapewniającym minimum egzystencji nie będzie obowiązywał od 30 listopada 2016 roku.

Wydaje się więc, że jeżeli kwota wolna od podatku nie ulegnie podwyższeniu, obywatele w deklaracjach za przyszły rok podatkowy będą mogli żądać zwrotu nadpłaconego podatku.

Proszę zagłosuj!

3 Komentarze w Artykule "Podniesienie kwoty wolnej od podatku od stycznia 2017? Czy to możliwe i co to oznacza?"

  1. Hej ! Coś hosting szwankuje, strona przestaje działać co jakiś czas.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*