P jak przedterminowa spłata pożyczki. Spłać i już!

P jak przedterminowa spłata pożyczki. Spłać i już!

Zaciąganie jakiegokolwiek zobowiązania finansowego wiąże się z koniecznością jego spłaty. Jak to jednak w życiu bywa, zdarzają się czasem sytuacje utrudniające terminowe regulowanie swoich zobowiązań. Bywają również i odwrotne sytuacje – np. niespodziewany przypływ gotówki, który umożliwia wcześniejszą częściową bądź całkowitą przedterminową spłatę pożyczki. Czy skorzystanie z takiej możliwości jest korzystne dla pożyczkobiorcy?

Przedterminowa spłata pożyczki – czy to możliwe?

Zaciąganie zobowiązań finansowych wiąże się z koniecznością wywiązywania się z zawartej umowy i dokonywania spłat zgodnie z zaakceptowanym harmonogramem. Decydując się na jakąkolwiek pożyczę, należy mieć tego świadomość.

Bywa jednak tak, że z powodu choroby, wypadku, niespodziewanej utraty źródeł dochodu lub innych losowych wydarzeń, nie jesteśmy w stanie terminowo wywiązywać się z warunków umowy. W takiej sytuacji pożyczkodawca ma prawo do dochodzenia swoich należności na drodze windykacyjnej.

Co jednak w sytuacji, kiedy pożyczkobiorca chce spłacić pożyczkę przed wyznaczonym w umowie terminem? Większość firm pożyczkowych oferuje taką możliwość. Jednak nie zawsze wcześniejsza spłata pożyczki pozbawiona jest dodatkowych kosztów. Decydując się na zaciągnięcie pożyczki, warto dokładnie przeanalizować tabelę opłat i prowizji oraz zwrócić uwagę na warunki przedterminowej spłaty.

Obowiązki ciążące na pożyczkodawcy

Wcześniejsza częściowa bądź całkowita spłata pożyczki to szansa na zmniejszenie jej kosztów, dlatego warto ją rozważyć.  Jako pożyczkobiorca musisz zgłosić pożyczkodawcy chęć wcześniejszej spłaty. Jednak to pożyczkodawca zobowiązany jest do rozliczenia częściowej bądź całkowitej spłaty w terminie 14 dni.

Czy warto spłacić pożyczkę przed terminem?

Najczęściej pożyczkobiorcy borykają się z problemami związanymi z terminową spłatą swoich zobowiązań, jednak zdarzają się również sytuacje odwrotne. Czy wcześniejsza spłata to dobry pomysł? Oprocentowanie jakiejkolwiek pożyczki jest wyższe niż oprocentowanie rachunku oszczędnościowego czy lokaty.

Mając to na uwadze, warto w pierwszej kolejności skoncentrować się na spłacie zobowiązań (począwszy od tych najwyżej oprocentowanych). Dopiero po ich spłacie pomyśl o budowaniu oszczędności. Utworzenie tzw. „poduszki bezpieczeństwa”, a więc rezerwy na przysłowiową czarną godzinę, to jak najbardziej rozsądny pomysł. Jednak zatroszcz się o to dopiero w  momencie, kiedy pozbędziesz się wszystkich zaciągniętych pożyczek.

Częściowa, przedterminowa spłata pożyczki to również doskonały pomysł dla osób, które mają problemy z zarządzaniem domowym budżetem. Dokonywanie niewielkich lecz systematycznych nadpłat może istotnie ograniczyć koszty pożyczki.

Co więcej, działanie takie pozwala na budowanie w oczach pożyczkodawcy dużej wiarygodności kredytowej. Nie tylko ułatwia ona wnioskowanie o kolejne pożyczki, ale również może korzystnie wpłynąć na ich koszt.

Proszę zagłosuj!

Skomentuj jako pierwszy artykuł "P jak przedterminowa spłata pożyczki. Spłać i już!"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*