P jak przedawnienie długu. Jakie konsekwencje Ci grożą?

p jak przedawnienie długu

Zaciąganie jakiegokolwiek zobowiązania finansowego wiąże się z koniecznością jego spłaty. Jak to jednak w życiu bywa, zdarzają się czasem sytuacje utrudniające terminowe regulowanie swoich zobowiązań. Spłata pożyczki po terminie wiąże się z dodatkowym kosztem, dlatego nie należy z nią zwlekać ani chwili. Są jednak sytuacje, kiedy spłata zobowiązania nie jest konieczna. To właśnie przedawnienie długu.

Czy wszystkie długi trzeba spłacać?

Zaciąganie zobowiązań finansowych wiąże się z koniecznością wywiązywania się z zawartej umowy i dokonywania spłat zgodnie z zaakceptowanym harmonogramem. Decydując się na jakąkolwiek pożyczę, należy mieć tego świadomość. Bywa jednak tak, że z powodu choroby, wypadku, niespodziewanej utraty źródeł dochodu lub innych losowych wydarzeń, nie jesteśmy w stanie terminowo wywiązywać się z warunków umowy.

W takiej sytuacji, pożyczkodawca ma prawo do dochodzenia swoich należności na drodze windykacyjnej. Wiąże się to bardzo często z dodatkowymi kosztami, które nierzadko bywają naprawdę wysokie. Ważne jest jednak to, by owe działania były podjęte w odpowiednim czasie. Jeśli pożyczkobiorca zabierze się za dochodzenie swoich praw zbyt późno, może się okazać, że nastąpiło przedawnienie długu. 

Przedawnienie długu – co na jego temat mówi polskie prawo?

Przepisy skonstruowane są w taki sposób, że przedawnienie długu nie przeszkadza w odzyskaniu należności przez pożyczkodawcę. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków, by realizacja takiego scenariusza mogła być możliwa.

Obowiązujące obecnie przepisy prawa wskazują, że po upływie trzech lat następuje przedawnienie długu. Jego spłata nie jest już tym samym wymagana. Należy jednak pamiętać, iż wspomniany trzyletni okres nie jest liczony od momentu podpisania umowy pożyczki, ale od wynikającego z umowy dnia spłaty zobowiązania.

Jak zostało już zaznaczone wcześniej, polskie prawo dopuszcza również możliwość ściągania długów, wynikających z przeterminowanych zobowiązań. W jakich sytuacjach jest to możliwe? By na nowo rozpocząć procedurę windykacyjną, konieczne jest przyznanie się dłużnika, że w jego przypadku nastąpiło do przedawnienie długu. Uznanie zobowiązania może stać się tym samym początkiem niemałych problemów, dlatego warto mieć świadomość obowiązujących przepisów.

Uwaga na firmy windykacyjne!

Taka, a nie inna konstrukcja polskich przepisów sprawia, że przedawnione długi stanowią łakomy kąsek dla wielu firm windykacyjnych. Sięgając do zamierzchłych nierzadko czasów, kontaktują się one z dłużnikami. Wykorzystują różne metody, próbując doprowadzić do uznania długu, który umożliwia ponowne dochodzenie przeterminowanej należności.

W przypadku otrzymania pozwu lub nakazu zapłaty, warto wystosować do adresata odpowiednie pismo wskazujące na fakt przedawnienia zobowiązania. Takie działanie uchroni nas przed masą niepotrzebnych problemów i nerwów. Nie mówiąc już o dodatkowych kosztach, których wcale nie musimy ponosić.

Niemniej jednak, warto unikać sytuacji, które prowadzą do powstawania jakichkolwiek zaległości, gdyż rodzą one nie tylko wspomniane wyżej problemy, ale też wpływają na naszą wiarygodność kredytową – skutkują wpisami do baz dłużników: BIK, KRD czy BIG. Wpisy takie, niestety, nie ułatwiają zaciągania kolejnych pożyczek.

Proszę zagłosuj!

Skomentuj jako pierwszy artykuł "P jak przedawnienie długu. Jakie konsekwencje Ci grożą?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*