Mieszkanie dla Młodych – rośnie zainteresowanie programem

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych, który ma za zadanie pomóc młodym Polakom w zakupie pierwszego mieszkania, cieszy się ogromną popularnością. Środki zarezerwowane w budżecie na dopłaty w roku 2016 skończyły się już w marcu. By skorzystać z dopłat w kolejnych latach, trzeba o zakupie pomyśleć jak najszybciej.

.

Mieszkanie dla Młodych – czym jest?

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program dopłat do zakupu mieszkania, który kierowany jest do młodych osób nabywających swoje pierwsze mieszkanie lub rodzin, które wychowują przynajmniej trójkę dzieci. Program uruchomiono w 2014 roku, jednak początkowo nie cieszył się on zbyt dużym zainteresowaniem. W pierwszym roku funkcjonowania wykorzystane zostało jedynie 30 % zarezerwowanych na ten cel środków, natomiast w kolejnym nieco ponad 70 %. Początkowo kwota przeznaczona na dopłaty wynosiła 715 mln zł. Na 2017 r. przewidziano niespełna 670 mln zł, a na 2018 r. ponad 760 mln.

.

Rosnące zainteresowanie dopłatami

Niewielkie zainteresowanie programem MdM w początkowej fazie jego istnienia wynikało po pierwsze z niewielkiej świadomości jego istnienia, a także licznych ograniczeń. Początkowo możliwość uzyskania dopłaty dotyczyła jedynie sytuacji zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym. Zmiany w tej kwestii wprowadzono dopiero w ubiegłym roku, w ramach wrześniowej nowelizacji ustawy o MdM. Według analityków umożliwienie uzyskania dopłaty również na zakup mieszkania z rynku wtórnego stanowi najważniejszą przyczynę obecnej popularności programu. Ceny mieszkań deweloperskich w większości dużych miast były wysokie na tyle, że nie mieściły się w ustawowych limitach. Warunki spełniały jedynie mieszkania nieatrakcyjne i położone na obrzeżach miast, które cieszą się niewielkim zainteresowaniem.

.

Jak duże są szanse na uzyskanie dopłaty?

Według danych opublikowanych w połowie maja, złożono już niespełna 6 tys. wniosków o dopłaty z budżetu przeznaczonego na 2017 rok. Jeśli tempo wykorzystania limitu zostanie utrzymane na obecnym poziomie, przyjmowanie wniosków zostanie wstrzymane już w sierpniu. Warto się zatem pospieszyć z decyzją o zakupie nieruchomości.

Mieszkanie dla Młodych – rośnie zainteresowanie programem
4.8 z 10 głosów.

Skomentuj jako pierwszy artykuł "Mieszkanie dla Młodych – rośnie zainteresowanie programem"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*