Jakie mogą być konsekwencje Brexitu?

Temat wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej zdominował ostatnio media. Powodem takiego stanu rzeczy są nie tylko przeprowadzane cyklicznie badania opinii publicznej, które tylko potwierdzają coraz większe prawdopodobieństwo Brexitu, ale także zbliżający się termin głosowania. Ostateczną wolę Brytyjczyków poznamy 23 czerwca. Czy po 43 latach Wielka Brytania opuści UE? Jak dotkliwe mogą być skutki takiego scenariusza?

.

Utrata pozycji głównego centrum finansowego

Jednym z najczęściej wskazywanych skutków opuszczenia UE przez Wielką Brytanię jest zmniejszenie znaczenia Londynu jako jednej z najważniejszych stolic światowego handlu. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów na sytuacji tej skorzystałby głównie Frankfurt, który ma największe szanse na zastąpienie Londynu w roli finansowego centrum Europy.

Niepewne nastroje co do Brexitu widać przede wszystkim po cenach akcji europejskich banków, AdobeStock_82747232które osiągają historycznie niskie poziomy.

Wiele z nich już dziś zapowiedziało, że decyzja Brytyjczyków wiązać się będzie z redukcją etatów oraz przeniesieniem działalności do innych lokalizacji.

HSBC rozważa przeniesienie centrali do Francji. Plany opuszczenia Londynu zdradzają również JP Morgan, Citi Group oraz Deutsche Bank. Zdaniem agencji ratingowej Standard & Poor’s najwięcej zyskają na tym Paryż, Dublin oraz Frankfurt.

Ostatnia decyzja BNP Paribas o przeniesieniu części działalności do Warszawy pozwala przypuszczać, że i Polska mogłaby na tym skorzystać.

.

Brexit a sprawa imigrantów

Z niepokojem na nastroje panujące w Wielkiej Brytanii patrzą również mieszkający na terenie kraju rodacy, a także polscy przedsiębiorcy, którzy zdecydowali s
ię na uruchomienie działalności w Anglii. Szacuje się, że Polacy prowadzą dziś ponad 40 tys. biznesów na terenie Wielkiej Brytanii, co stawia nas pod tym względem w czołówce wszystkich narodowości.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie powinno jednak niekorzystnie przełożyć się na położenie emigrantów – wprawdzie Polacy stanowią najliczniejszą grupę pobierających zasiłki dla bezrobotnych, jednak jednocześnie dokładają do PKB Wielkiej Brytanii ok. 7 mld funtów.

Jakie mogą być konsekwencje Brexitu?
4.7 z 10 głosów.

Skomentuj jako pierwszy artykuł "Jakie mogą być konsekwencje Brexitu?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*