Drobni przedsiębiorcy odetchną z ulgą?

zmniejszenie podatku zus

Do prowadzenia własnej działalności gospodarczej wielu rodaków zniechęca nie tylko obawa przed niepowodzeniem, ale również bardzo wysokie obciążenia podatkowe. Wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie się to zmieni, gdyż Ministerstwo Rozwoju planuje wprowadzenie z początkiem 2018 roku nowych przepisów, które uzależnią wysokość składek odprowadzanych do ZUS i Funduszu Pracy od wysokości uzyskiwanego przychodu. Kto skorzysta na planowanych zmianach?

Jakie zmiany planuje rząd?

Obniżona wysokość składek na ubezpieczenia społeczne ma dotyczyć przedsiębiorców osiągających przychody na poziomie 2,5–krotności płacy minimalnej (obecnie 5 000 zł).

Standardowe, obowiązujące dziś stawki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy mają obejmować przedsiębiorców o przychodach wyższych aniżeli ustalony limit. Co istotne, w mocy pozostać mają wszystkie dotychczasowe przywileje, zaś skorzystanie z nowych zasad ma mieć charakter dobrowolny. Utrzymana zostanie m. in. ulga na start, umożliwiająca płacenie niskich składek przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności.

Kto skorzysta na planowanych zmianach?

Uzależnienie składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz na Fundusz Pracy od uzyskiwanego przychodu to doskonała wiadomość dla ok. 200 tys. firm. To również istotna zachęta dla przedsiębiorczych Polaków, którzy dopiero myślą o rozpoczęciu przygody z biznesem. Dla budżetu państwa to z jednej strony dodatkowy koszt, szacowany przez ministerstwo na 180 mln złotych, zaś z drugiej szansa na dodatkowe wpływy.

Celem planowanych zmian jest nie tylko poprawa sytuacji finansowej drobnych przedsiębiorców, ale również redukcja szarej strefy. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju, każdy przedsiębiorca, który zrezygnuje z działania w szarej strefie i zalegalizuje swoją działalność, zapewni budżetowi wpływy w wysokości 5 600 zł rocznie.

Czy rzeczywiście planowane zmiany zredukują szarą strefę? Czy Polacy tłumnie zaczną otwierać własne biznesy? Jak sytuacja ta przełoży się na wpływy budżetowe? Niestety , powyższe pytania póki co pozostają bez odpowiedzi, niemniej jednak kierunek zmian jest jak najbardziej właściwy.

Proszę zagłosuj!

Skomentuj jako pierwszy artykuł "Drobni przedsiębiorcy odetchną z ulgą?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*