B jak BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej

BIG. Biuro Informacji Gospodarczej. Musisz wiedzieć, że dzisiaj wszystko jest sprawdzane i kontrolowane – zwłaszcza w przypadku działalności gospodarczej. Biura Informacji Gospodarczej działające na terenie Rzeczpospolitej gromadzą dane o dłużnikach i – tak naprawdę – decydują o tym, czy dostaniesz kredyt, czy nie.

Czy BIK i BIG to to samo?

Warto wiedzieć, że Biuro Informacji Kredytowej to nie to samo, co Biuro Informacji Gospodarczej – to bardzo ważne, bowiem – choć pojęcia wydają się tożsame – łatwo je pomylić (wszystkiego na temat BIK dowiesz się z tego artykułu: „B jak Biuro Informacji Kredytowej”).

Tak naprawdę, to dwie różne instytucje i gromadzą różne informacje. Najważniejsza różnica: BIK działa na podstawie Ustawy o Prawie Bankowym – określa to Art. 105, ust. 4,  natomiast BIG –  na ustawie  z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Biuro Informacji Kredytowej tworzą banki, a BIG – InfoMonitor S.A, Rejestr Długów ERIF BIG S.A. oraz Krajowy Rejestr Długów.

Skrótu „BIG” mogą jednak używać wyłącznie te podmioty, które udzielają konkretnych informacji gospodarczych. Mimo tego, że sam wpis do bazy BIG nie jest specjalnie groźny i nie oznacza katastrofy, to spełnia – przede wszystkim –  funkcje ostrzegawcze – może być tak, ze nie uda Ci się czegoś kupić, bo widniejesz w bazie Biura Informacji Gospodarczej.

Czym zajmuje się BIG?

Pamiętaj, że Biuro Informacji Gospodarczej nie gromadzi informacji o twojej historii kredytowej, bo tym – w szczególności – zajmuje się BIK.  Nie uzyskasz więc od BIG – u informacji o tym, jak i kiedy spłacałeś swój kredyt, i czy masz pozytywną historię kredytową.

BIG obejmuje zagadnienie całościowo – kompletuje dane ze wszystkich sektorów gospodarczych. Zgodnie z tym, przedsiębiorca sprawdzi w BIG-u każdego przedsiębiorcę i konsumenta – ale tylko za jego zgodą.

Jakie możliwości ma w Biurze Informacji Gospodarczej konsument? Może sprawdzić każdego przedsiębiorcę i to bez żadnych ograniczeń  i samego siebie – bezpłatnie możemy to zrobić raz na 6 miesięcy. Najistotniejsze:  nie możesz w BIG-u sprawdzić informacji o innych konsumentach.  Każdy z BIG-ów prowadzi osobną, autorską bazę danych dłużników – informacje w każdym z nich mogą być inne; aby być pewnym swojej sytuacji warto sprawdzić w każdym z nich.

Kiedy można wylądować w bazie BIG?

Warto wiedzieć, że do BIG-u nie trafimy bez powodu. Zgodnie z zasadami, dług musi powstać w związku z określonym stosunkiem prawnym (umową), a wysokość zadłużenia musi przekroczyć 200 zł. W przypadku przedsiębiorcy  jest to kwota w wysokości  500 zł.

Oprócz wysokości konkretnego zobowiązania, musi minąć termin 60 dni i miesiąc od wysłania listu z przypomnieniem/upomnieniem.  W bazie Biura Informacji Gospodarczej znajdziesz się również, jeśli posługujesz się  fałszywym dowodem osobistym.

Pamiętaj:

  • o terminie 60 dni;
  • jeśli dług nie będzie większy niż umowne kwoty – nie znajdziesz się w BIG-u;
  • z Biura Informacji Gospodarczej nie wyciągniesz informacji o innym konsumencie.

Co zrobić, by usunęli mnie z BIG?

Jeśli zostałeś zgłoszony do Biura Informacji Gospodarczej, to pozostaniesz tam do czasu, aż wierzyciel nie powiadomi o tym instytucji  – wpis zostanie usunięty, jeśli uregulujesz dług.

Znaj swoje prawa – przedsiębiorca ma obowiązek zawiadomić BIG o uregulowaniu długu w terminie 14 dni. Jeśli tego nie zrobi – czeka go kara w wysokości 30 tysięcy złotych.

Pamiętaj, że twój wpis do bazy może być usunięty szybciej w przypadku, jeśli dogadasz się z wierzycielem. Tylko uregulowanie długu w całości zapewni ci spokój i bezpieczeństwo.

B jak BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej
5 z 2 głosów.

Skomentuj jako pierwszy artykuł "B jak BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.


*